Јога за губење на тежината: неколку основни асани за ефикасно губење на тежината

Јогата е древен систем на духовни и физички практики насочени кон управување со менталните и физиолошките функции на сопственото тело. Тоа е хармонична комбинација на внатрешно само-подобрување и изведување специфични вежби наречени асани. И покрај недостатокот на интензитет и ритам, во последно време се почесто се користи за слабеење. Сепак, има и такви кои тврдат дека тоа не придонесува за слабеење бидејќи е премногу одмерено и смирено. Кој е во право?

Принципот на губење на тежината

Часови по јога со цел губење на тежината и подобрување на здравјето на целото тело

Вишокот тежина е резултат на многу фактори. А јогата блокира неколку од нив одеднаш, поради што се користи за слабеење, а во исто време и за лекување на телото.

 • Физичка неактивност

  Ги елиминира последиците од седентарен начин на живот со оптоварување на телото со физичка активност и физичка активност, без кои калориите се акумулираат во телото. За време на часовите се разработуваат скоро сите мускулни групи. Ова ја елиминира стагнацијата во ткивата и ја прави фигурата потенка. Од целулитот нема ни трага. Покрај тоа, за секоја област можете да изберете посебна група на вежби.

 • Метаболизам

  Го става во ред нарушениот или бавен метаболизам. Ова се случува благодарение на специјалните вежби наречени шаткарма. Имаат ефект на чистење и максимално го заситуваат телото со кислород. За ова придонесува и правилната техника на дишење.

 • Исхрана

  Тоа ве тера да заборавите на лошите навики во исхраната. Здравата исхрана и јасен распоред на оброци се составен дел на овој источен здравствен систем.

Не правете грешка: Јогата може да ви помогне да изгубите тежина, иако вагата може точно да не ги одразува процесите на телото што ги активира. На пример, после еден месец може да покажат ист број килограми, или благо намалување за 2-3 кг. За некои, ова води до вистински очај и тие се откажаа. Но, погледнете се во огледало и запомнете ги сите комплименти што луѓето околу вас почнаа да ви ги кажуваат не толку одамна. Поентата е дека вашата фигура ќе биде одраз на вашите тренинзи. И нема да доживеете губење на тежината на почетокот, бидејќи маснотиите полека ќе се заменат со мускулна маса.

Ова е многу ефикасен систем не само за дебели луѓе. Висцерална маст, оток, опуштен стомак, постпартални стрии и целулит - таа има многу индикации. Затоа, на која било возраст и за секој проблем поврзан со вашата фигура и вишокот килограми, само треба да се свртите кон јогата.

Потекло на името.Зборот „јога" доаѓа од санскрит: „јој" е „хармонија, поврзаност, единство", како и „запрегнување". Тоа е поврзано со рускиот збор „јарем", кој има ист корен.

Предности и недостатоци

Ако сретнете луѓе кои практикуваат јога неколку години, прво ќе разберете зошто може да се користи за слабеење. Меѓу нив нема да има ниту еден кој страда од проблеми со вишокот килограми. Ова е главниот доказ дека оваа техника функционира. И ова не е нејзината единствена предност.

Предности:

 • Откако ќе ги совладате основните асани, можете да користите јога за слабеење дома, без да трошите пари за членство во теретана и без никого да срамите;
 • тој е одличен ослободувач од стрес, ја намалува анксиозноста и немирот;
 • во текот на еден тренинг, сите мускулни групи добиваат оптоварување;
 • се подобрува флексибилноста на телото;
 • се зголемува издржливоста;
 • способност за самоконтрола: медитацијата ви овозможува да избегате од непријатни мисли и да се концентрирате;
 • протокот на крв во мозокот се зголемува - менталната активност се зголемува;
 • Ова е ефикасно средство за детоксикација: се случува масажа на внатрешните органи, што помага да се отстранат токсините и вишокот течност.

Недостатоци:

 • Часовите мора да бидат редовни и не можат да се пропуштат;
 • многу вежби и пози се многу тешки;
 • групните часови можат да станат извор на внатрешни комплекси за почетници, бидејќи на почетокот нема да успеат во сè, додека очите на учениците ќе бидат вперени во нив;
 • понекогаш може да биде доста тешко да се најде група за часови во кои ќе се чувствувате удобно;
 • според древните источни учења, утринската јога е најефикасна, без разлика за каква цел ја користите, но кога вежбате во група, излегува дека е недостапна;
 • Подгответе се за фактот дека слабеењето е бавен процес, па затоа ќе мора да бидете трпеливи.

Не треба невнимателно да замижувате пред недостатоците на јогата како метод за слабеење. Ако треба да ги отстраните проблематичните области на вашето тело во најкус можен рок, знајте дека тоа не е вашиот пат. Не треба да започнете да вежбате ако не сте сигурни дека можете да одржувате редовен тренинг.

Низ страниците на историјата.Археолозите открија слики на јоги на фоки кои датираат од 3 век. п. н. ед.

Видови

За почетниците е многу тешко да се одлучат за вид, од кои има огромен број во овој древен источен систем. Не треба да разберете како Крија се разликува од Кундалини или да брзате помеѓу насоката Интеграл и училиштето Бихар, на пример. При изборот, треба да се водите од два фактори:

 1. Дознајте кои дестинации се претставени во вашиот град. Ги проучувате и давате предност на онаа што најмногу ќе придонесе за слабеење.
 2. Препорачани типови за слабеење се или класични или модерни.

Класичен:

Класичната јога за почетници најдобро се совладува на групни часови
 • Бхакти е најлесната јога која не бара тежок физички напор, идеална за почетници.
 • Кармата учи, пред сè, на внатрешно само-подобрување, го менува светогледот на една личност, која на крајот самостојно доаѓа до здрав начин на живот.
 • Јнана е пат на самосвест кој ви овозможува да се одвлечете од сè негативно, да поставите цел и јасно да ја следите.
 • Раџа / кралска / Аштанга / јога во осум чекори - насочена кон контрола на умот, многу едноставна, но ефикасна во пракса, губењето на тежината се постигнува не толку преку физички вежби колку преку моќта на мислата.
 • Хата е физичка подготовка на телото за медитација; го зајакнува и телото и духот во исто време. Вклучува правилни техники на дишење, асани и здрава исхрана.

Модерни:

Покрај губењето килограми, моќната јога создава убава дефиниција на мускулите
 • Моќна јога – формира убави мускули, фигура, промовира губење на тежината. Препорачани асани: Рудрасана, Воин, Брод, Мудрец, Планк.
 • Фитнес јогата е збир на вежби кои го подобруваат држењето на телото, ја враќаат подвижноста на зглобовите, ги смируваат нервите и ги отстрануваат несовршеностите на фигурата. Вниманието е фокусирано на статичната природа на употребените асани, а не на силата на нивната имплементација.

Покрај овие насоки, можеби има и други училишта во вашиот град: Крија, Сахаја, Аштанга Вињаса, Сурат Шабд, Бикрам. Со редовни и правилни вежби со професионалец, која било од нив ќе ви помогне да ја поправите фигурата.

Според статистичките податоци.Со 2 месеци јога, човекот губи до 20% од својата тежина.

Вежби и пози

Се препорачува првите часови да се спроведуваат под надзор на тренер. Ова се должи на фактот што позите во кои се изведуваат вежбите се сложени по техника. Ќе мора да го свиткате телото во сите правци, одржувајќи одреден агол. И на самиот почеток на овој тежок пат, ова треба да го контролира мајстор однадвор.

Секоја грешка е полн со не само недостаток на резултати - тоа може да предизвика штета на здравјето. Така, можете да започнете да вежбате дома само откако основните асани ќе бидат внимателно разработени и совладани под водство на инструктор.

Вежби

Постојат основни јога вежби кои ќе го максимизираат слабеењето. Тоа се оние кои треба да бидат вклучени во програмата за обука.

 • Притисна

  Со нив можете да почнете да се загревате, кое треба да трае околу 10 минути за да го подготвите телото за претстојните товари. Овде се изведуваат асани како што се Bharadvajasana, Sage, Ardha Matsyendrasana, King of Pisces (половина поза). Го стимулираат варењето, го чистат црниот дроб и бубрезите. Сите овие органи играат важна улога во слабеењето. Пред сè, тие треба да ги совладаат оние кои планираат да ја користат оваа древна гимнастика за да изгубат тежина во пределот на стомакот и страните.

 • ЛавициВоин асана во јога за ефикасно истегнување на мускулите на рамената и стомакот

  Тешки вежби за изведување, корисни првенствено за слабеење во нозете. Тие бараат рамнотежа и сила, но исто така работат одлично на различни мускулни групи, правејќи ве силни и еластични. Програмата мора да вклучува асани како стол, орел, дрво, воин, полумесечина, триаголник. Поза на стол, на пример, е едноставно идеална за слабеење на бутовите и задникот, зајакнување на телињата и 'рбетот. Позицијата Воин е добро истегнување за рамото и стомачните мускули. Полумесечината и Триаголникот влијаат на 'рбетот и го подобруваат варењето.

 • Превртување

  Тие ги стимулираат органите и мускулите на абдоминалната празнина, а тука се и стомачните, и висцералните маснотии, и опуштениот стомак, и маснотиите на страните и варењето - со еден збор, сè што на еден или друг начин е поврзано со вишокот килограми. Имаат ефект и на тироидната жлезда, ја ублажуваат напнатоста од грбот, а добри се и за слабеење во рацете. Мајстор плуг поза и рамо. Тие се чуваат околу една минута и треба да направите краток интервал помеѓу нив. Тие можат да се избалансираат со асани со мек лак на грбот (подобро погледнете ги Рибите или Мостот).

 • Навалува

  Наведнувањата се изведуваат и седејќи и стоејќи. Најпопуларните асани овде се Adho Mukha Svanasana, Uttanasana, Downward Dog, Upavistha Konasana, Prasarita Padottanasana. Нивната задача е да ги истегнуваат тетивата, бутовите и телињата, да ги зајакнат и губат килограмите во нозете, да го подобрат варењето, да ја ублажат напнатоста и стресот.

 • Релаксација

  Секоја сесија треба да заврши со 10 минути целосна релаксација. Постојат посебни пози за релаксација кои помагаат да се ослободите од стресот. Совладете ги основите на медитацијата, без кои вашиот тренинг нема да биде целосен. Во оваа фаза се вежбаат позициите Шавасана, Баласана и Дете.

Вклучете го овој сет на вежби во вашата програма за слабеење и за неколку месеци ќе бидете пријатно изненадени од резултатите. Но, за да ги добиете и да бидете поефикасни, треба да ја совладате правилната техника за изведување барем основни јога пози.

Основни асани

Јогата има асани кои промовираат губење на тежината и обликување на телото во проблематичните области. Ќе треба прво да се совладаат.

 • Планина/Тадасана

  Целта е да се подобри држењето на телото. Тоа е премин од една во друга поза. Бројот на повторувања како посебна вежба е 8 пати.

  1. Стапала широк 20 см.
  2. Рацете над вашата глава во „брава". Додека издишувате, наведнете се надесно.
  3. Додека вдишувате, подигнете се, додека издишувате, наведнете се налево.
  4. Телото и главата треба да бидат во иста рамнина.
  5. За да излезете, спуштете ги рацете, ставете ги стапалата на ширината на рамената, вратете го дишењето, целосно опуштете се.

  Како резултат на тоа, се подобрува флексибилноста на 'рбетот, се развиваат ректусните стомачни мускули, маснотиите на страните се намалуваат, се обезбедува непречено функционирање на цревата и се зајакнуваат белите дробови.

 • Стои напред свиткување / Утанасана

  Можете да изберете различни варијации на оваа поза: Pada Hastasana (за грбот и стомакот), Ardha (за издржливост), Hasta (за остеохондроза, за зголемување на градите), Baddha Hasta (за ослободување од стрес, за намалување на апетитот), Bandha Hasta ( за поставување на правилното дишење). Подолу е техниката за изведување на последната поза.

  1. Исправено, рацете и рамената во опуштена состојба, стапалата споени.
  2. Прекрстете ги рацете со зглобовите, полека подигнете ги пред вас до главата или уште повисоко (колку што можете). Гледајте строго во вашите дланки.
  3. Вдишете полека - раширете ги рацете на страните, задржете го здивот, опуштете се.
  4. Издишете полека - прекрстете ги рацете со зглобовите над главата и спуштете ги.

  Повторете 10 пати. Ги смирува умот и телото.

 • Кобра/Бхујангасана

  Тоа ќе биде особено интересно за девојчињата, бидејќи ви овозможува добро да го вежбате задникот, кој како резултат станува многу еластичен и извајан. Кобрата го зајакнува и 'рбетот. Подолу е техника за изведување на нејзината лесна верзија - асана Сфинкс. Се препорачува за почетници кои сè уште немаат таква флексибилност на 'рбетот целосно да ја изведат Буџангасана.

  1. Легнете на стомак на подот.
  2. Нозете се паралелни, прстите се продолжени. Треба да се обидете да не ги затворите.
  3. Рацете треба да бидат во таква положба што при кревање на телото, лактите се под зглобовите на рамената.
  4. Подигнете го горниот дел од телото, потпирајќи се на лактите и истегнете го вратот колку што е можно повеќе.
  5. Главата не се навалува назад. Задниот дел на вратот и 'рбетот се протегаат до крај. Брадата е насочена надолу.
  6. Не кревајте ги рамената нагоре.

  Кога се прави правилно, вашето расположение треба да се подобри, бидејќи го поттикнува производството на хормони за радост и помага да се справите со стресот, кој понекогаш предизвикува вишок килограми.

 • Куче со поглед надолу / Адо Мука Сванасана

  Добро за истегнување и слабеење на бутовите, телињата и рацете.

  1. Стапалата на ширината на рамената, колената благо свиткани.
  2. Спуштете ги рацете на подот така што дланките и стапалата се во линија. Прстите се исправени, насочени право напред, освен палците - се гледаат едни со други.
  3. Исправете го грбот, исправете ги колената, истегнете ги петите кон подот. Ставете ги дланките на подот, наведнете го грбот, свиткајте го долниот дел од грбот. Главата, вратот и грбот формираат една линија. Затегнете го задникот, насочете ги лопатките навнатре.
  4. Дишењето треба да биде мазно.
  5. Почетниците треба да ја држат оваа позиција најмалку една минута. Максималното време за поискусните луѓе е 10 минути.

  Се препорачува за рамни стапала, анемија, искривување на 'рбетот, дебелина.

 • Воин I / Вирабхадрасана И

  Воинот работи и на колковите, правејќи ги извајани и еластични.

  1. Заземете ја позицијата на планината.
  2. Подигнете ги рацете нагоре, поврзете ги дланките со грбот на рацете.
  3. Длабок здив. Отскокнување. Нозе - до максимална ширина.
  4. Издишете, свртете надесно: десната нога оди 90° надесно, левата нога оди во иста насока, но под мал агол. Свиткајте го десното колено така што бутот е паралелен со подот, а потколеницата е нормална: аголот од телето до бутот треба да биде 90°.
  5. Затегнете го левото колено и испружете ја ногата.
  6. Истегнете го 'рбетот, погледнете ги дланките. Држете 30 секунди, вратете го дишењето.
  7. Повторете го истото и од другата страна.
  8. Издишување. Отскокнување. Врати се во планината асана.

  Кога се изведува редовно, ги релаксира мускулите на грбот, ја елиминира вкочанетоста на 'рбетот, тонизира, позитивно влијае на варењето, го подобрува држењето на телото и го прави одењето убаво.

 • Триаголник / Утита Триконасана

  Најпопуларната поза во јогата. Ниту една лекција не може да се направи без неа. Го прави телото флексибилно и еластично.

  1. Внесете планинска асана.
  2. Длабоко вдишете - скокнете, стапалата - на еден метар. Подигнете ги рацете, дланките надолу, до рамената.
  3. Левата нога се ротира за 90°, десната навнатре.
  4. Издишување. Навалете го телото налево. Допрете го подот или левиот глужд со врвовите на прстите.
  5. Истегнете ја десната рака нагоре така што ќе биде во линија со левата. Свртете ја главата и следете го палецот од десната рака со очите.
  6. Останете 1 минута. Вратете го дишењето.
  7. Додека издишувате, кренете го телото и раката вертикално.
  8. Додека вдишувате, исправете се.
  9. Свртете ја десната нога за 90°, левата навнатре. Повторете сè од самиот почеток.

  Треба да се ослободите од главоболката? Дали чувствувате напнатост во грбот? Триаголникот ќе ви помогне.

 • Релаксација / Савасана

  Оваа асана има друго име, но е многу дисонантна - поза на труп. Сепак, таа е многу важна бидејќи ја завршува секоја лекција. Техниката е исклучително едноставна: легнете на подот, поставете ги нозете на удобно растојание едни од други, испружете ги рацете по телото, дланките свртени нагоре. Затворете ги очите и опуштете се.

 • Неопходно е да ги завршите часовите по јога со Шавасана асана, која ги опушта мускулите на телото.

Леле!Јогите имаат дури и натпревари за левитација! На неодамнешното првенство, што се одржа на Универзитетот Махариши Махеш Јоги, беа поставени нови рекорди - 50 см во висина и 2 метри во должина.

Препораки

За да го забрзате губењето на тежината, треба да обезбедите не само редовно вежбање и владеење на основните асани. Овој систем претпоставува, пред сè, внатрешно само-подобрување. И за ова ќе треба да промените многу во вашиот живот - навики, дневна рутина, исхрана и многу повеќе. Неколку корисни совети ќе ви помогнат да ја зголемите ефективноста на вашиот тренинг.

Неколку ако:

 1. Ако пушите и сакате алкохолни пијалоци, нивното комбинирање со јога би било крајно немудро.
 2. Ако треба да го забавите растот на мускулите, намалете го тренингот за сила и почнете да правите повеќе истегнување.
 3. Ако ви треба јога за брзо слабеење, часовите треба да бидат долги и тешки.
 4. Ако имате здравствени проблеми, без разлика колку сакате да ги изгубите тие вишок килограми што е можно побрзо, ограничете се на нежни и лесни вежби.
 5. Ако почувствувате болка после тренинг, тоа е нормално. Може да се ослободи со топла купка. Ако непријатноста не исчезне дури и по неа, можеби неправилно ја изведувате оваа или онаа вежба.
 6. Доколку сте сериозни за слабеење преку јога, се препорачува секој ден да бидете во медитативна состојба најмалку половина час.
 7. Ако постојано ги изведувате истите асани, вашето тело брзо ќе се навикне на нив. Затоа, ако сакате да постигнете резултати, постојано менувајте ги програмите.
 8. Ако веќе вежбате јога дома, правете го тоа наутро кога сте највнимателни и енергични. Ефектот ќе биде многу поголем.

За исхраната

Правилната исхрана ќе помогне да се одржат резултатите за слабеење постигнати преку јогата

Никој нема да ве присили да станете вегетаријанец уште од првите часови. Јогите се поддржувачи на постепени промени. Затоа, нема потреба веднаш да се откажете од вообичаената храна. Сепак, во рок од шест месеци (за многумина тоа се случува многу порано), ќе почувствувате дека вашето обновено тело бара здрава храна.

Во оваа фаза е многу важно да контактирате со инструкторот за да може да ви каже од каде да започнете. И иако до овој момент вашата фигура веројатно веќе ќе биде убава, правилната исхрана ќе гарантира дека изгубената тежина во ова време нема да се врати.

За дишењето

Пранајама, или јога за дишење, учи правилно дишење. Ова е основата на целиот систем и ако не се совлада, напорите може да бидат залудни. Основните принципи на правилно дишење за оние кои штотуку почнуваат да учат јога се сведуваат на следново.

 1. Вклучете ја дијафрагмата во процесот на дишење. И за ова треба да научите да дишете не со градите, туку со стомакот. Додека вдишувате, треба да го надувате, оставајќи ги градите неподвижни. Додека издишувате, вовлечете се.
 2. Во текот на целиот тренинг, дишењето треба да биде бавно и длабоко за да се акумулира што е можно повеќе енергија во телото. Го релаксира телото.
 3. Ритам: дишењето треба да биде тесно поврзано со сите движења што ќе ги изведувате на часот. Сè што се прави нагоре се прави при вдишување (се прави со нос), надолу - при издишување (со уста).

Ако сте се свртеле кон јогата само од љубопитност, тешко дека ќе можете да го следите овој пат до крај. Неверојатни резултати во губење на тежината и формирање на убаво, затегнато и флексибилно тело постигнуваат само оние кои многу месеци, ден по ден, ги учеле не само асани, туку и сета источна мудрост. Во почетната фаза, се чини дека шест месеци се долго време (и треба итно да се ослободиме од вишокот килограми, сега! ), но по некое време сфаќате дека не залудно сте го направиле овој избор.

Алтернатива на јогата може да биде: фитнес, Табата, аеробик или сетови на вежби насочени кон губење на тежината во одредени делови од телото:

 • Раце и рамења;
 • Абдомен и страни;
 • Грбови;
 • Колковите и задникот.